weblog-post.php نشست نوآوری در اقتصاد نشر

نشست نوآوری در اقتصاد نشر


  • تاریخ: 1398-2-18
  • دسته: دسته بندی وبلاگ

با توجه به رشد و تعالی فرهنگ کشور عزیزمان و اهمیت جوانسازی و نوسازی استراتژیک و کارآفرینانه ی حوزه های فرهنگی ازجمله صنعت نشر شرکت سرمایه گذاری خطر پذیر پیشگامان امین سرمایه (شناسا) به عنوان اولین سرمایه گذار خطر پذیر در حوزه کتاب ، از استارتاپ کتاب پلاس در تالار قلم، سازمان اسناد و کتابخانه ملی رونمایی کرد.

در این رویداد جمعی از بزرگان عرصه فرهنگ، هنر و نشر از جمله:

اشرف بروجردی،رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی؛ احمد مسجد جامعی،عضو شورای شهر تهران؛ مهدی فیروزان،مدیر عامل موسسه شهر کتاب و مهدی سعیدی کیا ، موسس کتاب پلاس حضور داشتند.

در ابتدا خانم دکتر اشرف بروجردی رئیس کتابخانه ملی طی سخنرانی مصادف بودن این رویداد با ماه مبارک رمضان، را خجسته خواندند.

این رویداد خجسته مصادف با معجزه قرآن و کتاب آسمانی ، راهگشای بشریت برای رسیدن به قله‌های معرفت برای تسری کتاب و کتابخوانی در تمام احزاب دانش است.

 گامی که میتوانیم از تمام ابزارها و فناوری‌های جدید برای خواندن کتاب از آن بهره بگیریم. هر کتابی که به چاپ می‌رسد ۴ ذینفع شامل: ناشر، خواننده، مولف و توسعه دهنده دارد، گسترش فناوری و رشد روز افزون گوشی‌های تلفن همراه و کامپیوتر فرصتی فراهم کرده تا بتوانیم در فضای مجازی از کتاب‌های الکترونیکی در فهم یک مطلب بهتر بهره ببریم.

 امروزه بسیاری از کتاب‌ها به صورت الکترونیکی منتشر می‌شوند که منجر به سرعت بالای ویرایش و انتشار ، کاهش هزینه، امکان ارائه مطالب و بکارگیری محتوای چندرسانه‌ای در کتاب الکترونیکی ، امکان دسترسی به متن یک کتاب و حذف محدودیت های جستجوی کتاب از ناشران متفاوت شده است .

 سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به عنوان اولین و بزرگترین کتابخانه کشور در شکل گیری شناسنامه تولید کتاب فیپا تلاش دارد تا تمامی منابع را به صورت دیجیتالی در اختیار عموم  قرار دهد.

این سازمان از گام‌هایی که برای توسعه فناوری و ارائه آن در حوزه نشر و صنعت کتاب برداشته میشود، بسیار استقبال خواهد کرد.

 در ادامه آقای دکتر مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران ضمن خسته نباشید به استارت آپ کتاب پلاس و شرکت سرمایه گذاری شناسا به سخنرانی پرداختند.

ایشان اذعان کردند، کتابخانه سنتی معرف گنجینه و جواهرات سلطنتی از قدیم مطرح بوده است، یعنی ارزش هر کتاب مشابه یک موزه است که در هر دوره روایت خودش را از ایران و ملت ایران بیان میکند و بهترین اثر را خلق میکند.

 بنابراین کتاب همواره به عنوان یک سرمایه در جامعه مطرح بوده است.

به نام آسمان کشتی ارباب هنر می شکند

تو اهل دانش و فضلی همین گناهت بس

 در دوره جدید تلاش ها اشاره به تلفیق اهل دانش و فضل و وجود ظرفیت در حوزه اقتصاد، فرهنگ، هنر و خلاقیت دارد. متاسفانه کشور ما در اقتصاد حوزه کتاب هنوز به این شکوفایی نرسیده است و ما در دیجیتالی کردن کتاب به دنبال این هستیم که در کنار ارائه کتاب سنتی و حفظ جایگاه کتابخانه، خدماتی به کاربران ارئه بدهیم که موجب رونق و شکوفایی در حوزه فکر ، اندیشه و کتاب شود.

 با توجه به ورود کتاب به عرصه اجتماع و ایجاد بستر بحث و گفتگو و نقد ،ادغام فناوری در حوزه کتاب میتواند موجب طراوت بیشتر فضای کتاب و کتابخوانی شود.

امیدواریم در کتاب پلاس با سرمایه گذاری بخش خصوصی با توجه به هزینه‌های روز افزون کاغذ و چاپ کتاب بتوانیم ظرفیت جدیدی به ظرفیت های پیشین بیفزاییم و با حفظ جایگاه دانش و دانایی ، علم و کارآمدی منشأ فکر و شکوفایی ایده‌ها و اندیشه‌های بلند باشیم .

 

------------------------

لینک ادامه خبر در سایت ادتک:

http://edtechs.ir/%d9%86%d8%b4%d8%b3%d8%aa-%d9%86%d9%88%d8%a2%d9%88%d8%b1%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af-%d9%86%d8%b4%d8%b1/