weblog-post.php 12 دلیل برای حضور شما در شتابدهنده

12 دلیل برای حضور شما در شتابدهنده


  • تاریخ: 1397-3-21
  • دسته: دسته بندی وبلاگ

وقتی شما مسیر راه‌اندازی یک استارتاپ را آغاز می‌کنید در کنار همه چالش‌ها و مخاطرات پیش‌رو در نقطه‌ای قرار دارید که می‌توانید از مشاوره، راهنمایی و کمی کمک مالی یک شتابدهنده استفاده کنید. اگر هنوز در مورد مزایا و معایب حضور در شتابدهنده مردد هستید، در ادامه 12 دلیل برای حضوری شما آورده شده است.


وقتی شما مسیر راه‌اندازی یک استارتاپ را آغاز می‌کنید در کنار همه چالش‌ها و مخاطرات پیش‌رو در نقطه‌ای قرار دارید که می‌توانید از مشاوره، راهنمایی و کمی کمک مالی یک شتابدهنده استفاده کنید. به عبارت دیگر، شما با جست‌وجوی شتابدهنده‌های موجود و انتخاب گزینه مناسب، امکان حضور متوسط سه الی چهار ماهه در این شتابدهنده‌ها را خواهید داشت و میتوانید از خدماتی چون مشاوره، کمک مالی و راهنمای منتورها و مشاورین این مراکز بهره‌مند شوید.  اگر هنوز در مورد مزایا و معایب حضور در شتابدهنده مردد هستید، در ادامه 12 دلیل برای حضوری شما آورده شده است:  

  1. پشتیبانی جامع:

راه اندازی یک کسب و کار جدید همواره با چالش‌ها و مخاطرات پیش‌بینی نشده زیادی همراه بوده و این مهمترین دلیل برای حضور در یک شتابدهنده است. هنگامی که در یک شتابدهنده حضور دارید، از طرف مربیان و اسپانسرهای خود مورد حمایت قرار گرفته و از نظر تجربه و دانش و مسیر دهی کمک میشوید. همچنین با حضور در شتابدهی با تعدادی دیگر از افراد شبیه خود آشنا می‌شوید که از یکدیگر حمایت می‌کنید.

 

2. فهرست کاملی از فعالیت‌های ضروری: 

در حالی که برنامه شتابدهی از نظر زمانی کوتاه مدت است، با وجود تفاوت‌هایی در برنامه‌های شتابدهی، فعالیت‌های مفیدی انجام می‍شود. برنامه‌های شتابدهی شامل جلسات مرتب مشاوره با مربیان، جلسات ارزیابی میزان پیشرفت کسب‌وکار، برنامه ارائه ایده‌ها در حضور سرمایه گذاران، حضور در فعالیت‌ها و برنامه‌های مختلف شبکه‌سازی و... ‌می‌شود. اطلاعات زیادی در مورد برنامه شتابدهی هر شتابدهنده موجود است، که در نهایت با حضور در یکی از این برنامه‌ها به راه‌اندازی بهتر کسب‌وکار شما کمک می‌کند.

3. دسترسی به سرمایه‌گذاران: 

گرچه شتابدهنده‌ها امکان و تمایل سرمایه گذاری در راندهای پس از شتابدهی را ندارند، اما کمک می‌کنند تا سرمایه‌گذاران مشتاق و ریسک‌پذیر بطور مستقیم با شما در ارتباط باشند. برای اینکار تیم شتابدهنده در روز " Demo Day " از تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران علاقمند دعوت به حضور در این برنامه کرده و امکان ملاقات مستقیم شما و سرمایه‌گذاران را فراهم می‌کند و با این کار، فرصت جذب سرمایه را برای تیم‌ها با کمترین هزینه فراهم می‌کند. زمانی که سرمایه‌گذار در ارائه شما متوجه پیشرفت شما در دوره شتابدهی شده و امکان بازگشت سرمایه را بالا ببیند، شانس شما برای بدست آوردن سرمایه افزایش میابد.

4. شتابدهی دانش و اطلاعات:

در شتابدهنده اطلاعات و تجربیات چندین ساله مدیران و مربیان جمع‌آوری و در اختیار تیم‌های استارتاپی قرار می‌گیرد.

استفاده از تجربیات افراد موفق و یکجا بودن این اطلاعات باعث شروع حساب شده‌تر و راهبردی‌تر توسط تیم استارتاپی شما می‌شود، و همچنین از ابداع دوباره چرخ و هدر رفت منابع و سرمایه شما جلوگیری می‌کند. واضح است این مسئله شانس موفقیت شما را بیشتر می‌کند.

5. شناسایی برخی از مشتریان آینده:

شتابدهنده با در نظر گرفتن مخاطبان اصلی شما، اعضای حاضر در " Demo Day " را دعوت می‌کند تا اطلاعات کاملی از خدمات‌تان به افراد مدعو داده شود، و موجب آماده‌سازی مشتریان آینده‌تان می‌شود که منتظر محصول شما باشند و راه‌های ارتباطی با مشتریان شما به خوبی برقرار شود، که موجب ایجاد پایگاه داده مهمی برای شما و شروع قوی کسب‌وکارتان می‌شود.

6. توسعه مهارت‌های مورد نیاز:

یک برنامه شتابدهی خوب بر روی آموزش مهارت‌های ضروری برای راه اندازی کسب‌وکار مانند: فروش و بازاریابی، شبکه‌سازی و تعاملات، دانش مالی و مهارت‌های نرم و ضروری تمرکز می‌کند.

شتابدهنده‌ها همچنین با فراهم کردن محیطی دوستانه بین تیم‌های استارتاپی و موسسین، موجب به اشتراک‌گذاری مهارت‌های شما و سایر بنیانگذاران می‌شود که به نوبه خود موجب یادگیری و محک زدن شما می‌شود.

7. مدیریت ریسک:

در پس ذهن هر بنیانگذار استارتاپی، ریسک شکست وجود دارد، در تمامی مراحل از راه‌اندازی تا ارائه محصول به بازار تا مفهومی که برای فروش پیشنهاد میدهید، ریسک شکست وجود دارد. رحان یار خان، مدیرعامل شرکت"Orios Venture Partners" در مقاله کارآفرینی اظهار دارد: "برای داشتن یک استارتاپ موفق، توابع مختلفی مانند توسعه محصول،  قیمت گذاری، تکنولوژی‌ونوآوری، خدمات مشتری، بازاریابی، مباحث مالی و مدیریت منابع انسانی، با یکدیگر باید هماهنگی داشته باشند. اجرای هر یک از این عناصر تاثیر مستقیمی بر فرایند جذب سرمایه دارد.

یک شتابدهنده به نوبه خود می‌تواند مفهوم ریسک را در هر یک از این موراد شناسایی کند و به تیم‌های استارتاپی در جهت بهینه کردن ریسک‌ها کمک کند. همچنین افرادی که برنامه بهینه‌سازی ریسک را انجام داده‌اند، می‌توانند در جهت کاهش ریسک و مدیریت آن بطور موثری به تیم‌ها،به طور مستقیم کمک کنند.

 

8. تصویر کلی و چشم انداز طولانی مدت:

یک موسس استارتاپ، در ابتدای مسیر نهایتا یک برنامه شش ماه از مسیر پیش روی خود می‌تواند ارائه کند، با این وجود داشتن یک چشم انداز بلند مدت و تصویر کلی برای موفقیت لازم است. شتابدهنده‌ها بعنوان ناظری خارج از تیم می‌توانند در این مسیر به شما کمک کنند. مربیان در برنامه شتابدهی می‌توانند پیچیدگی‌های موجود در زمانبندی برنامه توسعه را ببینند و شما را در جهت درست هدایت کنند. آنها می‌توانند سوالات بزرگتری را برای شما ایجاد کنند تا با جواب دادن به آنها تصویر جامع‌تری از آینده کسب‌و‌کار خود ایجاد کنید. مربیان ابزار و تکنیک‌های لازم را به شما پیشنهاد می‌کنند تا به چشم انداز دلخواه خود دست یابید.

9. سکوی پرش:

یک شتابدهنده برای استارتاپ‌ها در تمامی مراحل رشد، قابل مراجعه است. ممکن است در مرحله تبدیل به یک کسب‌وکار بالغ باشید و یا با مشکلی در زمان شکوفایی خود مواجه شوید، یک شتابدهنده می‌تواند با داشتن مربیان متخصص شما را در رسیدن به جواب مناسب یاری کند و با کمترین هزینه و کمترین زمان مشکل شما حل شود. همچنین ممکن است شتابدهنده و متخصصان کسب‌وکاری، برای راه‌اندازی پیشنهادات متنوع‌تر و یا گسترش بازار به شما کنند.

10. شتابدهنده برای همه: 

شتابدهنده یک مدل ثابت برای همه تیم‌ها ارائه نمیدهد، بلکه به فراخور شرایط تیم، مرحله رشد، حوزه، بازار و سطح مطلوب توسعه و... متفاوت است. در نتیجه با ایجاد یک محیط مشوق برای استارتاپ‌های مختلف، به رشد استارتاپ شما کمک می‌کند.

11. انگیزه و روحیه دادن:

محیط جمعی و مشارکتی در شتابدهنده، شما را به ادامه مسیر تشویق می‌کند. تعامل با سایر بنیان‌گذاران و محیط انگیزشی و شرایط فراهم شده موجب ایجاد یک نیروی انگیزشی در بین تیم‌ها می‌شود، و همه این موارد به شما یادآوری می‌کند برای مقابله با تمامی تریدها، می‌توانید با همکاری یکدیگر و با انگیزهاز موانع عبور کنید.

12. پشتیبانی طولانی مدت از تیم‌ها پس از فرایند شتابدهی:

با تمام شدن فرایند شتابدهی، پشتیبانی شتابدهنده از تیم‌ها قطع نمی‌شود، بلکه با شکل‌گیری شبکه‌ای از افراد بخصوص فارغ التحصیلان و مربیان شتابدهنده،شما با شبکه‌ای از فراد در ارتباط هستید که به شما برای جست‌وجوی سرمایه‌گذار، افراد با استعداد و گرفتن بازخورد برای محصول و کسب‌و کارتان می‌توانید کمک بگیرد. و این موضوع برای پروژه‌ها و کارهای آتی شما نیز قابل استفاده است.